105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
10 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Strefa ‘79
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
10 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
10 sierpnia 2022 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

12-12-2019 | 09:12

Pociągi do Rudnej już od niedzieli

Od najbliższej niedzieli przywrócony zostanie ruch pociągów pasażerskich na odcinku z Lubina przez Rudną Gwizdanów do Głogowa.


Pociąg zatrzymywać się będzie w czterech miejscowościach Gminy Rudna: Rudna Gwizdanów, Rudna Miasto, Rynarcice i Koźlice.
- To długo oczekiwane wydarzenie w naszej gminie. Powrót lokalnych połączeń kolejowych znacząco poprawi komfort życie mieszkańców – mówi Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

W ramach projektu, który obejmuje blisko 40 km odcinek linii, wyremontowane zostały tory, sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowa objęła 3 stacje i 6 przystanków. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h, a towarowe - 80 km/h. Remont linii nad odcinku Legnica - Rudna Gwizdanów kosztował prawie 197 mln zł.

Linia Legnica - Rudna Gwizdanów jest głównym szlakiem towarowym Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Trasa ta stanowi też łącznik pomiędzy magistralami kolejowymi - linią E 30, biegnącą od zachodniej granicy przez Węgliniec - Legnicę - Wrocław do Przemyśla, i linią nr 273 tzw. Nadodrzanką, łączącą Wrocław - Głogów - Zieloną Górę – Szczecin.

Pierwszy pociąg ze stacja Rudna Miasto odjedzie w najbliższą niedzielę do Głogowa o godz. 6.37, a do Lubina dwadzieścia minut później.

W nowym rozkładzie zaplanowano na linii Legnica – Rudna Gwizdanów łącznie 19 par pociągów pasażerskich. Będzie 14 par pociągów Kolei Dolnośląskich (6 par Legnica – Lubin; 8 par Legnica – Głogów) – w tym 9 bezpośrednich pociągów z Wrocławia do Lubina i 12 z Lubina do Wrocławia. Zagłębie Miedziowe zyska też 5 par pociągów PKP Intercity: relacji Wien Hbf/Budapest Keleti/Przemyśl Główny – Berlin Charlottenburg, Bielsko-Biała Główna – Świnoujście, Lublin – Szczecin Główny, Katowice – Świnoujście oraz Kraków Główny – Szczecin Główny.

Czas przejazdu najszybszych pociągów na trasie Legnica – Lubin to 13 minut bez postojów i 18 minut z postojami. Odcinek Lubin – Rudna Gwizdanów pociąg pokona w 10 minut bez postojów oraz 15 minut z postojami.