105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 marca 2023 - czwartek Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 marca 2023 - czwartek Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 marca 2023 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1575135098

Prezydent Duda na Barbórce w Turowie

Górnicy Turowa oczekiwali wsparcia w batalii o nową koncesję i Prezydent o tym wsparciu ich zapewnił mówiąc, że górnicy mogą tu pracować spokojnie.


Prezydent RP Andrzej Duda wziął dzisiaj udział w Bogatyni w obchodach Dnia Górnika które odbyły się w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To pierwsza wizyta głowy państwa w tak ważnym dla górników Turowa dniu. W akademii wzięli także udział władze rządowe i parlamentarzyści, na czele z Adamem Gawędą, wiceministrem aktywów państwowych, Marzeną Machałek, wiceministrem edukacji narodowej, Piotrem Dziadzio, sekretarzem stanu w ministerstwie środowiska, głównym geologiem kraju a także przedstawicielami związków zawodowych z Piotrem Dudą, przewodniczącym komisji krajowej NSZZ Solidarność na czele. Wśród gości uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, uczelni wyższych, duchowieństwa, służb mundurowych, spółek i instytucji współpracujących z kopalnią, a także władz Grupy Kapitałowej PGE. - Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne - powiedział dzisiaj górnikom z kopalni Turów w Bogatyni Prezydent RP Andrzej Duda. Górnicy Turowa oczekiwali wsparcia w batalii o nową koncesję na wydobycie węgla która toczy się na trójstyku granic ( stara wygasa w połowie przyszłego roku ) i Prezydent o tym wsparciu ich zapewnił mówiąc, że górnicy mogą tu pracować spokojnie jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Ciekawy był też niespodziewany mini dialog z Przewodniczącym Komisji Krajowej Solidarności Piotrem Dudą.

To była ważna wizyty która pomoże nam w uzyskaniu koncesji - mówi związky i górnicy z KWB Turów.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty pod figurą św. Barbary, a podczas akademii uhonorował pracowników kopalni Krzyżami Zasługi. Pan Prezydent nadał pracownikom kopalni pięć Złotych i dwa Brązowe Krzyże Zasługi oraz 16 Złotych, 7 Srebrnych i dwa Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

Podczas uroczystości dyrekcja Kopalni Turów nadała honorowe odznaki Zasłużony Pracownik Turowa, które otrzymali Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Andrzej Kopertowski, wiceprezes zarządu PGE GiEK, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność oraz Andrzej Użarowski, zastępca przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego PGE GiEK w Elektrowni Turów.

- Kopalnia Węgla Brunatnego Turów to trzy pokolenia tradycji górniczej. Wasza praca to wielka, bardzo ważna i niełatwa służba, którą realizujecie dla Polski. Przyjmijcie wyrazy uznania i mojego wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej Braci Górniczej. Obecnie dużo się mówi o przyszłości i rozwoju. W Elektrowni Turów budowany jest nowy blok energetyczny, bo Turów się rozwija i będzie się rozwijać, opierając się na węglu, który tutaj jest wydobywany, ale z uwzględnieniem najnowocześniejszych, niskoemisyjnych technologii. Mam nadzieję, że nikt nie wątpi w to, że wszyscy chcemy mieć jak najczystsze powietrze i że chcemy oszczędzać otaczające nas środowisko naturalne kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj Kopalnia i Elektrownia Turów zapewniają w ogromnym stopniu bezpieczeństwo energetyczne, i za to niezmiernie dziękuję. Chcę podkreślić wagę tego zadania i życzę Wam abyście wykonywali swoją pracę spokojnie, a my będziemy inwestowali w badania, rozwój i poszukiwanie nowych technologii. Tak, aby to nad czym Państwo pracujecie mogło być wykorzystywane nadal przez kolejne dziesięciolecia z uwzględnieniem zmian, które musimy wprowadzić w przemyśle i w naszym miksie energetycznym, ale też bazując na zasobach, którymi dysponujemy - mówił w swoim przemówieniu Andrzej Duda, Prezydent RP.

Słowa podziękowania dla pracy górników Kopalni Turów skierował także prezes zarządu PGE GiEK. Uroczystości barbórkowe w Zagłębiu Turoszowskim obchodzone są od przeszło 70 lat. Przez te wszystkie lata funkcjonowania oddział Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie przeszedł wiele zmian, ale jedno się nie zmienia: kopalnia pozostaje najważniejszym pracodawcą w tej części kraju. Tradycyjna górnicza Barbórka jest w naszej organizacji pomostem łączącym nie tylko przeszłość z teraźniejszością, ale - o czym jestem przekonany - również z pomyślną przyszłością całej Grupy Kapitałowej - podkreślił Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Prezes PGE GiEK podkreślił także, że tradycja i nowoczesność turoszowskiego kompleksu uzupełniają się, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia procesu transformacji energetycznej. - Realizowane przez spółkę PGE GiEK inwestycje w nowe moce wytwórcze, które zastąpią wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji są doskonałym tego przykładem. Budowa nowego bloku w Elektrowni Turów sprawi, że węgiel z Kopalni Turów będzie wykorzystany jeszcze efektywniej, a to będzie wpływać na przyszłość i dalszy rozwój całego kompleksu - powiedział Robert Ostrowski.

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym górnikom i pracownikom PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. 

                                                   Odznaczeni zostali:

za zasługi w działalności społecznej i związkowej

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Waldemar BOHONOS

Robert CEBULA

Janusz FLIS

Waldemar SZLESICKI

Bogdan SZYDŁOWSKI

za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ewa BRYLSKA

Iwona SKRZYPCZYK

za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Krzysztof BANASIK

Stanisław BEDNARZ

Jan BOJANOWSKI

Franciszek CHYŁA

Marek DOŁKOWSKI

Stanisław JANUSZ

Grzegorz KOZŁOWSKI

Piotr KOZŁOWSKI

Aleksander LESICKI

Andrzej MARCZYK

Marek MILEWSKI

Karol MISZCZYK

Tomasz PAWŁOWSKI

Marek WIEŻALIS

Robert ZIELONY

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Adam EJDYS

Krzysztof FRODYMA

Robert PIAŚNIK

Tomasz PLUTA

Łukasz REBIGER

Grzegorz WARISELA

Grażyna ZALEWSKA

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Damian BĄK

Marcin SZEWCZYK

Uroczystość uświetnił występ Górniczej Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Turów.