105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 sierpnia 2022 - wtorek | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

HIT-TYP
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 sierpnia 2022 - wtorek | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim na kanale 10C (2 nadajniki) z dniem 1 czerwca 2022 r. emisję testową zakończono.***                  

Breaking News
09 sierpnia 2022 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

17-05-2022 | 11:05

Wizyta w Saksonii

W wydarzeniu brali udział przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni wyższych oraz samorządu z Dolnego Śląska


Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki oraz Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zorganizowały wizytę studyjną dotyczącą tematyki SMART CITY i przemysłu neutralnego dla klimatu.

"Była to bardzo cenna wizyta -  mówi Hubert Papaj Prezes KARR

Była wizyta w Energie‐Effizienz‐Quartier Görlitz – firmie która dostarcza energię elektryczną, gaz ziemny, wodę pitną, ciepło oraz utylizuje ścieki w sposób przyjazny dla środowiska. Następnie w Ratuszu w Dreźnie, gdzie Michael Anz zaprezentował projekt MAtchUP Dresden - Europejski Projekt Wiodący na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Miast. W ramach tego projektu Drezno stanie się w najbliższych latach wiodącym Smart City (inteligentnym miastem). W trakcie realizacji projektu do 2030 roku miasto - obok Walencji (Hiszpania) i Antalii (Turcja) będzie realizować opracowane koncepcje rozwoju w dzielnicy Johannstadt jako tzw. Lighthouse City.

Kolejny dzień był jeszcze bardziej intensywny – zdaniema Prezesa H. Papaja – najpierw byliśmy w fabryce Volkswagena Gläserne Manufaktur, Szklana Manufaktura koncernu Volkswagen znana jest jako Centrum Mobilności Jutra przedstawia najnowsze technologie z zakresu mobilności przyszłości, a uczestnicy dyskutując o elektromobilności, mieli możliwość, zwiedzając linie montażowe, zapoznać się z produkcją samochodów elektrycznych.

Następnie przejechaliśmy spotkanie na Uniwersytet Techniczny w Chemnitz, gdzie obecni byli naukowcy pracują nad podstawowymi zagadnieniami badawczymi związanymi z kluczową technologią lekkich konstrukcji (klastr badawczy MERGE Research Centre) oraz przedstawienie projektu „Fabryka przyszłości“ Instytutu Fraunhofera. Pokazano nam pionierskie techniki z zakresu nanotechnologii, obróbki metalu oraz automatyki. Wiele z tych technologii jest w fazie badań i już niedługo będą miały zastosowanie w nowoczesnym przemyśle.

W spotkaniu brał udział Dyrektor Instytutu Konstrukcji Lekkich Univ.-Prof. Dr.-Ing. habil. Prof. h. c. Dr. h. c. Lothar Kroll z TU Chemnitz/Fraunhofer-Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU oraz Pan Tomasz Osiecki, TU Chemnitz.

Możłiwość bezpośrednich rozmów z naukowcami pracującymi nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w przemyśle była bardzo cennym doświadczeniem dla rodzimych przedsiębiorców, mogących zapoznać się z najnowszymi trendami oraz technologiami.

Wizyta studyjna byłą zrealizowana w ramach projektu „EnergyTransPolSax – wspólne odkrywanie nowych trendów w gospodarce energetycznej” który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020.

Zdjęcia