105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 października 2022 - wtorek | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 października 2022 - wtorek | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

*** Od 8 lipca słychać nas w Krakowie i okolicach w ramach eksperymentalnego nadawania w cyfrowym systemie DAB+. Znajdziecie nas na kanale 9A. ***                   *** Od 16 sierpnia powróciliśmy z emisją eksperymentalną DAB+ do Opola z komina ECO - szukajcie nas na kanale 10C ***                   *** Muzyczne Radio eksperymentalnie dostępne jest też w Szczecinie w cyfrowym systemie DAB+ teraz na kanale 10A *** W woj. małopolskim i podkarpackim emisja prowadzona jest na kanale 10B *** W woj. śląskim gramy dalej testowo na kanale 5B, również z dwóch nadajników*** W woj. opolskim jesteśmy na kanale 10C ***                  

Breaking News
04 października 2022 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

03-06-2019 | 18:06

KOKAB: od urodzinowego występu po międzynarodowe uznanie! (WYWIAD)

Zadebiutował w Muzycznym Radiu z nagraniem "Got U (Ready or Not)", kilkukrotnie zdobywając HitPlanetarne podium. Poznajcie bliżej Sérgio Silva!


Twoje dwa ostatnie single to już międzynarodowe hity. 15 milionów odtworzeń Got U – imponujący wynik. Gratulacje! Got You (Ready or Not) czy Bottom of You? Który z tych utworów jest Ci bliższy?

Oba single mają dla mnie spore znaczenie. Powiedziałbym, że Got U osobiście jest mi bliższe. Nie tylko dlatego, że dzięki niemu jestem tu, gdzie jestem, ale również dlatego, że jako twórca pracując nad tym kawałkiem przeniosłem się na inny poziom. Got U obróciło mnie o 360 stopni jako autora, kompozytora, artystę, producenta i moja kariera nabrała rozpędu.

Po premierze Got You często mówiło się o Tobie „Nowy Avicii”. Jak to odbierasz?

Avicii to wyjątkowy artysta i źródło inspiracji. Dla mnie to zaszczyt być porównywanym do tak genialnego twórcy. Ten tytuł ustawia mi poprzeczkę do tego, aby pracować jeszcze bardziej dla moich fanów. To dla nich produkuję moją muzykę i dla nich występuję. Bez nich nic nie byłoby możliwe! Takie porównania są o tyle dobre, iż zawsze sprawiają, że sami stajemy się wobec siebie wymagający. Czasami takie „przydomki” bywają też niesłuszne, ale tak długo jak będę porównywany do Avicii’ego, będę wiedział, że jestem na dobrej drodze i nie poddam się tak szybko. Co za tym idzie, szykujcie się na muzyczne nowości ode mnie.

 

Jak wspominasz swój pierwszy występ? 

Miało to miejsce na moich urodzinach w Lisbonie. To był jeszcze okres winyli. Byłem młody. Moja pasja do muzyki, tworzenia, produkowania objawiała się dosłownie wszędzie. Wydaje mi się, że z taką kreatywnością trzeba się urodzić i potem stopniowo odkrywać ją w sobie. Przy okazji trzeba mieć takie szczęście, jak ja. Otaczali mnie wyjątkowi ludzie, moja rodzina, moja mama, moi bracia, którzy od tego pierwszego występu wspierali mnie, dodawali mi pewności siebie i wierzyli w to, co robię. Po tym spotykasz na swojej drodze kolejne osoby. Takie jak np. Andei Riazanski, który ma doświadczenie na międzynarodowym rynku muzycznym i jest dla mnie nieustannym wsparciem, głosem doradczym i prawdziwym przyjacielem. Po tym pierwszym występie tak naprawdę nie sądziłem jeszcze, że moje nagrania będą wydawane pod patronatem Warnera. Jestem wdzięczny tej firmie, że we mnie uwierzyła. Nie przypuszczałem, że w ogóle będę teraz w tym miejscu, w którym jestem. Staram się, aby moje obecne występy były tak pełne luzu i dobrej zabawy, jak ten mój pierwszy i żeby taki klimat dało się odczuć także w mojej twórczości.

Czujesz się lepiej w roli producenta, DJ-a, czy songwritera? 

Trudny wybór odkąd zajmuję się wszystkim po trochu.  Produkcja GOT U wyniosła mnie na zupełnie inny poziom twórczy i teraz do swoich kolejnych produkcji podchodzę jak do opieki nad dzieckiem. Stworzenie muzyki, napisanie tekstu to jak przygotowanie tego maleństwa do życiowych wyzwań, a potem prezentujesz je podczas setów lub obserwujesz jaki sukces odnosi w takich stacjach radiowych jak Wasze. To dla mnie największa radość i zaszczyt.

 

Tworzysz piosenki dla kogoś jeszcze? 

Jestem związany z wieloma projektami. Czasem pracuję tylko jako współautor / współtwórca tekstu lub muzyki, innym razem udzielam się w małym stopniu jedynie przy samej produkcji lub jako tzw. „artysta featuringowy”. W przyszłym roku pojawi się mnóstwo nowych nagrań z moim udziałem, ale póki co nie mogę zdradzić nic więcej, poza tym, że będzie to muzycznie dobry rok!

 

Techno, house, trance czy coraz bardziej zyskujący na popularności EDM. Który z tych gatunków Twoim zdaniem ma szansę przetrwać w przyszłości?

Myślę, że dzięki sile fanów wszystkie te gatunki gdzieś zostaną zachowane.  Wierzę, że coraz częściej będzie tak, że różne style muzyczne jeszcze bardziej będą się między sobą krzyżowały. Ludzie nie chcą słuchać już czystego jednego rodzaju muzyki. Wystarczy spojrzeć jak hip-hop rozprzestrzenił się na inne gatunki. Muzyka afrykańska – jej brzmienie, barwa, melodia i styl przewija się przez pop, czy muzykę elektroniczną. Liczę na to, że jednak to ta dobra muzyka weźmie górę nad mainstreamem, trzymając się oczywiście tego, czego chce słuchać publiczność. Dobrym przykładem jest tutaj Rosalia i jej kombinacja flamenco z hip-hopem, czy Maluma, który także łączy różne style. Skoro świat żyje synergią i partnerstwem, to i w muzyce nie może tego zabraknąć.

Wyobraź sobie taką sytuację. Dostajesz propozycję zagrania na Tomorrowland lub Ultra Music Festival. Który event wybierasz?

To nie taki łatwy wybór. Moim marzeniem jest wystąpić na obu tych festiwalach. Codziennie pracuję nad tym, aby w końcu to marzenie spełnić, jednak ze wszystkich rzeczy pojawienie się tam jest najtrudniejsze. Trzeba mieć więcej szczęścia i większy rozgłos w radiu, które tak jak Wasze, promowałoby mniej znanych wykonawców, ale jeśli tylko się tam dostanę to na pewno dam niezapomniany koncert.

Z którym ze znanych DJ-ów / producentów chciałbyś nawiązać współpracę? Na pewno w kręgu zainteresowań jest Twój ulubiony Carl Cox? 

Ah jest ich wielu! Calvin Harris, David Guetta i tak oczywiście Carl Cox. Nasze style mogłyby się fajnie połączyć. W Polsce też jest mnóstwo dobrych producentów, którzy zyskali już światowy rozgłos i współpraca z nimi byłaby spełnieniem marzeń. Może warto z którymś z nich w końcu spotkać się na kawie, wymienić pomysłami i zrealizować je w studiu? Kto wie. Eksperymentowanie w tej branży jest niezbędne. Na pewno wśród polskich artystów zwróciłbym uwagę na Basie, Annę Marię Jopek i Nitrous Oxide.

KIM JEST KOKAB?

Sergio Silva aka Kokab to portugalski DJ / producent i songwriter, którego kariera nabrała rozpędu w 2017 roku po wydaniu singla Got U (Ready or Not). Nagranie pokryło się podwójną platyną w Rosji, odnotowało 14 milionów odtworzeń w serwisie Spotify i długo utrzymywało się na pierwszych miejscach list przebojów w międzynarodowych stacjach radiowych i telewizjach muzycznych. 

 

David and Sergio - Thank you so much for interview. / A.Imiołek

HitPlaneta interview Nitrous Oxide Kokab wywiad bottom of you kokab muzyczne radio got you ready or not warner music poland calr cox anna maria jopek wywiad kokab kokab hitplaneta kokab interview muzyczne radio kokab poland